31 Mayıs 2010 Pazartesi

patates için seve seve

arkadaşlar dünyanın dört bir yanından destek gören dev bir kampanyaya biz de ipatingaskblog olarak destek veriyoruz. dünyada tek bir sebze kalıcak ve bu sebze dünya genelinde yapılacak dev bir halk oylamasıyla seçiliyor. şu an patates bu ankette az farkla önde ve bunu bu şekilde sürdürmek için hepimizin desteğine ihtiyacı var. arkadaşlar bildiğiniz üzere patates ipatinga'da en çok yetişen sebze. ayrıca seçilen büyük sebzenin yanında iki tane de yancı sebze seçme hakkımız var o hakkımızı da ipatinga'da yetişen diğer iki sebze için kullanalım mısır ve mantar. sevgili ipatingaperverler duyarsız kalmayalım lütfen.
http://www.sebzemidestekliyorum.com/30 Mayıs 2010 Pazar

güzel şehir ipatinga

sevgili dostlarım, kıymetli ipatingaperverler, değerli ipatingaskblog okuyucuları,

blog açıldığından beri sizlere büyük şehrimiz ipatinga'dan, şanlı takımımız ipatinga sk'den, şerefli ve kadim ipatinga halkından bahsedip duruyoruz. sizler elbette merak ediyorsunuz: ipatinga halkı neler yapar? ipatinga denen muhteşem şehirde neler vardır? bu güzel şehirde vakit nerelerde nasıl geçer? bizler ipatinga'lılar olarak hep gurur duyduğumuz şehrimizi sizlere tanıtmaktan büyük mutluluk duyuyoruz sevgili ipatingaperverler. bu sebepten şimdi bu sorularınızın cevaplarını elimden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

aşağıda üzerine birtakım sayılar yazılmış bir harita görüyorsunuz sevgili ipatingaperver güzel insanlar. bu harita kadim şehir, medeniyetin beşiği, uygarlıkların doğduğu, çağların açıldığı çağların kapandığı kutlu şehir ipatinga'nın haritası. üzerinde bulunan sayılar ise şehrin en önemli yerlerini gösteren sayılardır dostlarım. haydi gelin bu muhteşem şehri birlikte tanıyalım.1- ipatinga, yeşil beyaz kaplanlar stadyumu: şanlı takımımızın büyük mabedi. 444.44 kişi kapasiteli stadyumumuzun son 12 sezondaki ortalama kombine satış sayısı 444.444tür ve son 12 yılda yakaladığımız seyirci ortalaması da aynıdır. bu stad maç günleri haricinde ipatinga'lı topçulara, ipatinga bayrağına, yeşil beyaz kaplana ve büyük şefe ve futbol takımımıza tapmak isteyen ipatingaperverlerin ilk durağıdır. her sabah gün doğumunu stadyumun çimleri ve tribünlerinde karşılayan yüzbinlerce insan burada ipatinga'lı olduğunu bildikleri tanrıya, kendilerine bu muhteşem şehri ve takımı verdiği için şükreder ve teşekkür için maydanoz kurban ederler.


2- teknik direktörümüz yüce insan BÜYÜK ŞEF'in malikanesi: büyük insan, seçilmiş kişi, kutlu varlık, muüjdeli yaratık büyük şef'in yaşadığı, kahvaltı ettiği, uyuduğu, televizyon izlediği, içtiği, sıçtığı, metresleriyle oynaştığı, hısımlarıyla eğlendiği, hasımlarına boyun eğdirdiği yüzbin kilometre karelik bir alana kurulu muhteşem malikane. adeta bir saray yavrusu olan bu evde, 4000 yatak odası ( her metres için bir tane ) 4000 adet banyo, 2000 adet mutfak, 1000 adet salon, 10 adet yemek salonu, 10 futbol sahası, 10 adet dev boyutta ipatingask bayrağı, 10 kaplan heykeli, bir adet kaplan parkı vardır. evin kalan kısımları büyük adam büyük şef gerçek bir çevre dostu olduğu için yeşil alandır.

3- ipatinga spor kulübü antrenman sahası: mucizelerin başladığı, saatler süren rakip analizlerinin yapıldığı, sahaya konan muhteşem taktiklerin denendiği, sert idmanların yapıldığı, oyuncuların koştuğu, zorlandığı yorgunluktan bitap düştüğü yer demem bekleniyor ama öyle değil. biz ipatinga'lılar zoru çok sevmeyen kolay yorulan ve kolay sıkılan insanlar olduğumuzdan burada idmanlar, rakip analizleri vs. yerine oturup sigara falan içiyoruz, bizi izlemeye gelen milyonlarca taraftar da aynı şeyi yapıyorlar. zaten genelde erken kalkmadığımızdan idmanlar genelde akşam saatlerine yani mesai çıkışına denk geliyor ve bütün şehir sigara idmanlarını izlemeye gelebiliyor. evet sevgili ipatingaperverler antrenman sahasında bunlar oluyor. sakın siz ne biçim sporcusunuz böyle spor etiği mi olur falan demeyin. kızarız. sizi dövecek kadar fiziğimiz olmasa da en kötü suratınıza sigara basarız.

4- ipatinga tütün fabrikası: burası biz şehir elitlerine sigaralarımızın hazırladığı yer. burada sigaralarımız önce 18 yıllık viskilere sonra 34 yıllık şaraplara yatırılır. daha sonra özel işlenmiş tütünler ipatinga sigaraları için özel olarak hazırlanmış kağıtlara sarılır ve kıçlarına takılan filtrelerin ardından paketlenir. artık ipatinga elitlerinin içimine hazır olan sigaralar ilk olarak takımımız oyunlarının beğenisine sunulur. oyuncularımız o gün çıkan sigaralardan memnun kalmazlarsa kendilerini sigarayı getiren kişiyi dövme hakkına sahiptir. aslına bakarsanız ipatinga sk oyuncuları şehirde hemen herkesi dövme hakkına sahiptir.

not:fabrika çok sigara içen futbolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 7/24 çalışmaktadır.

5- ipatinga alkollü içki fabrikası: dünyanın en güzel üzümlerinden yapılan şarapların, dünyanın en kaliteli viskilerinin, dünyanın en seksi gösteren votkalarının, dünyanın en hamallık yaptırıcı biralarının ve daha onlarca çeşit alköllü içkinin üretildiği muhteşem fabrika. bu fabrika da çalışan insanlar son derece mutludurlar. fabrikaya ilk kez gelenler ilk bakışta kendilerini willy wonka'nın çikolata fabrikasında sanabilirler. burada üretilen içkilerin bir kısmı sigara yapımında kullanılmak üzere tütün fabrikasına yollanır, kalanlar deneme için tıpkı sigaralar gibi takıma yollanır. takımın beğenisinden geçen içkilerden arta kalanlar fahiş fiyatlardan piyasaya sürülür. buradan gelen gelirler futbol takımına aktarılır. bu fabrika da tütün fabrikası gibi 7/24 çalışmaktadır.

6- ipatinga kerhanesi: ipatinga'nın en güzel yerlerinden biridir. her cinsiyete ve her cinsel kimliğe hizmet eden bu kerhane bedavadır ve çalışanı yoktur. cinsel devrimi gerçekleştirmiş olan muhteşem şehir ipatinga'da her istediğin her istediğiyle özgürce sevişebilmektedir. ancak cinsel devrimden önceki hayatı merak eden vatandaşlarımız buraya gelip günübirlik çalışmalarla bu hayatın zorluğunu anlarlar. isteyenin müşteri isteyenin fahişe rolüne büründüğü kerhanemiz her yaşa açıktır.

7- yeşil beyaz kaplan yetiştirme tesisleri: bilim adamlarımızın, laboratuvarlarda yaptıkları uzun deneylerin ardından ortaya çıkartılan ve ipatinga'mıza özgü bir tür olan yeşil-beyaz kaplanların üretildiği dev tesis. burada üretilen muhteşem kaplanlar ipatinga'lıların evlerine koruma amaçlı olarak gönderilirler. bazıları ise kendi sahamızda oynadığımız maçlarda rakip soyunma odasında beklemek üzere hazırlanırlar. burada üretilen kaplanların genel özellikleri; yeşil beyaz olmaları, milliyetçi birer ipatinga evladı olmaları ve vatan için pençe atsalar da pençe yeseler de şerefli olmalarıdır.

8- ipatinga otel: şehrimize gelen konuklarımızın dinlendiği, rakip takım taraftarları ve futbolcularının kaldığı otel. otelin 50.000 yatak kapasitesi bulunmaktadır ve otelde yeşil veya beyaz renkte olmayan hiçbir şey bulunmamaktadır. otelin mimarisi yukarıdan bakıldığında bir kaplanı yandan bakıldığında bir futbol topunu andırmaktadır. otel dünyanın 9 yıldızlı tek otelidir.

gelin şimdi bir sao paulo'lu futbolcudan dinleyelim bu güzel otelin nasıl bir yer olduğunu: hafta sonu oynanacak olan brezilya süper ligi finali için bir gün önceden ipatinga'ya geldik. şehirde bulunan tek otel olan '' ipatinga otel'e '' yerleştik. otele ilk girdiğimiz an çok mutlu olduk çünkü otel çok lükstü ve muhteşem bir oteldi. aslına bakarsanız ipatinga'ya yakışan muhteşemlikte bir oteldi. fakat ne olduysa gece yatmak için odalarımıza çekilmemizle oldu. hepimizin odaları ipatinga taraftar gruplarının maçtan önceki gece kafaları çekmek için toplandıkları parka bakıyordu. sonradan öğrendikki bu park bütün otelin etrafını sarıyormuş ve bütün şehir maçlardan önceki geceler o parkta toplanıp kafa çekiyor ve yüksek sesle marşlar söyleyerek otelde kalan rakip takımları rahatsız ediyormuş. zaten çalışmayı çok sevmeyen ipatinga halkı bunu her maç öncesi yapıyormuş. o gece bizim de başımıza aynı şey geldi. bütün gece sabaha kadar ipatinga'nın büyüklüğünü dinledik. bunu adımız gibi bildiğimiz halde. ertesi sabah bu büyüklük bizi öyle korkuttu ki bizim ayaklarımız titredi ve soyunma odasında gördüğümüz ipatinga kaplanı da en büyük ipatinga diye bağırınca biz bu büyüklüğü kabul ettik ve bükemediğimiz eli öpüp maça çıkmadan şehirden kuyruğumuza bağlanan tenekelerle ayrıldık =(.

9- ipatinga kültür merkezi: burası ipatinga halkının futbol dışındaki eğlencelere yöneldiği yer. bu dev kültür merkezinin içinde 20 tiyatro sahnesi, 100 sinema salonu, 10 konser alanı ve 20 adet toplantı salonu bulunmaktadır. gariptir bu kültür merkezi yandan bir kaplana üstten bir futbol topuna benzemektedir. içeride bulunan sinema salonlarının yarısında ''ipatinga kur(t)uluş'' filmi gösterilmekte, tiyatroların yarısında ''nasıl ipatinga'lı oldum?'' isimli oyun sahnelenmekte, konser alanlarının yarısında ipatinga türküleri söylenmekte ve toplantı salonlarının yarısında ''ipatinga ve futbol'' isimli panel düzenlenmektedir. kalan yerler ise boş durmakta ve gençler buralarda futbol oynamakta ve/veya içki içmektedirler.

10- büyük şef heykeli: ipatinga şehrinin en büyük yapısı, yerden 200 metre yüksekliğinde bir kaidenin üstünde duran, 150 metre yüksekliğinde bir elinde futbol topu tutan, bir elini yanında duran yeşil beyaz kaplanın sırtına koyan kucağında duran metresleriyle oynaşan büyük şef heykeli. şefin üstünde ipatinga forması bulunmaktadır. heykeli daha da görkemli kılan heykelin şehrin en yüksek tepesinde bulunuyor olmasıdır. her sabah ipatinga'lı insanlar bu heykelin etrafında 4 tur atıp heykeli dibine 10 dolar bırakırlar. bu her ne kadar yasal zorunluluk da olsa, ipatinga'lılar bunu keyfen yaparlar. burada toplanan paralar takımın bütçesine aktarılır. heykel 6 ayda bir bakıma alınır ve bu bakımın parasını halk cebinden keyiften öder.

11- ipanema plajı: dünya üzerinde bulunan en güzel insanların toplandığı muhteşem plaj. kumları saf olan tek plaj olduğunu ipatinga'lıu bilim adamları bundan yaklaşık 100 yıl önce kanıtlamışlardır. bu plajdan denize girenlerin bir anda sağlık buldukları ve adam gibi adam olup denizden çıktıklarında ipatinga taraftarı olurlar. bu plajın önemli özelliği ipatinga taraftarı olmayanların girebilmesi ancak çıkamamasıdır. denizden çıkanların bir anda ipatinga taraftarı olmasında bunun etkisi yoktur.

evet sevgili ipatingaperverler gördüğünüz gibi, ipatinga halkının bir günü, takıma hizmet ederek, büyük şefe taparak, yeşil beyaz kaplanları besleyerek ve ipatinga'ya yararlı birer vatan evladı olarak geçiyor. bu başlangıç tanıtımıyla kadim şehrimizi ve medeniyetimizi de az çok tanımış olduğunuzu umuyorum. gördüğünüz gibi dünyanın en muazzam yapılarının çoğu ipatinga şehrinde bulunmaktadır. dünyanın yeni yedi harikasının ipatinga'da bulunduğu yadsınamaz bir gerçektir.

sevgili ipatinga'lılar asla unutmayın;

İPATİNGA'LI OLMAK ADAM OLMAKTIR. İPATİNGA'YA HİZMET İNSANLIĞA HİZMETTİR.

26 Mayıs 2010 Çarşamba

ipatinga - kur(t)uluş

sevgili ipatingaperver ipatingaskblog okuyucuları, sözlerime bu muhteşem kuruluş hikayesini sizlerle bu kadar geç paylaştığım için özür dileyerek başlamak istiyorum.

bildiğiniz üzere içinde bulunduğumuz ayın 4. gününde şanlı takımımız ipatinga s.k., kuruluşunun 1. yılını kutladı. biz kurucular berk, murat, mesut, taylan ve mahmut olarak bu şanlı takımı kurduğumuz gün böyle güzel günlerin yakın olduğunu biliyorduk. ha keza 1. yıldönümümüzün gelmesi de çok uzun sürmedi.

aslına bakarsanız ipatinga'nın hikayesi bir futbol takımımının kuruluş hikayesinden çok, futbol aşkının daha doğrusu kalplerinde futbol aşkı taşıyan 5 gencin mücadelesinin ve bu gençlerin kahramanlıklarının hikayesidir.

şimdi sizleri biraz geçmişe götürmem gerekiyor. bundan bir yıl öncesine yani 2009 yılına:

serin bir nisan sabahıydı. ben ve yakın dostlarım yine futbol oynamak için toplanmıştık. ancak bildiğiniz üzere o günlerde türkiye'de futbol hukukçular için serbest değildi ve biz mühendis kisvesi altında t cetveli, top sakal, kemik çerçeveli gözlük üçlemesiyle futbol oynamak oynamak zorundaydık. eh futbol bize yasak olduğundan gerekli malzemeleri bulmak da hiç kolay olmadı, ilk topumuz şişirilmiş ve zımparalanmış at taşağıydı sevgili ipatingaperverler. formalarımız yeni yüzülmüş keçi derisinden kramponlarımız eşek kılındandı. futbol oynadığımız saha ise cam kırıklarıyla doluydu ve biz sahaya kamyonet kasalarına saklanarak gidiyorduk :/. bu hal şeraitte dahi biz ipatinga ve futbol aşıkları olarak içimizdeki tutkuyu asla kaybetmedik. gizli gizli büyüttük ipatinga'mızı. bir yere kadar 2009 yılının serin bir nisan sabahında, camlı sahada yaptığımız bir sabah idmanından dönerken at taşağından topumuzu bakım sırası onda olduğu için berk'e verdik. tam vedalaşırken berk bir an duraksadı ve '' beyler artık saklandığımız yetmedi mi? futbol oynamak herkes kadar bizim de hakkımız değil mi? ben bugün bu topu şişirmiyorum ve zımparalamıyorum en kısa zamanda gidip kendimize kames marka gerçek bir top alıyoruz ve bu zulüme bir dur diyoruz arkadaşlar '' dedi. bu sözlerin üstüne o gün idmanın ardından yoğun bir toplantı trafiğine başladık. berk haklıydı, hepimizin aklından geçenleri dile getirmişti. hukukçuyduk, buradaydık ve insanların buna alışması lazımdı. futbol oynamak bizim de hakkımızdı. o gece yaptığımız ilk toplantıda çok fazla içtik ve hiç bir sonuç çıkmadı. bu toplantıyı sarhoş olup rakı masasında sızdığımız birkaç lakayıt görüşme daha takip etti. fakat en sonunda 3 mayıs 2009 gecesi murat'ın '' beyler!!1!! biraz ciddiyet '' uyarısıyla kendimize geldik ve o gece daha az içip bu güzel takımı kurmak için kollarımızı sıvadık. o gece alınan ciddi kararlar neticesinde takımımızın adı: ipatinga spor kulübü, renkleri mavi-yeşil-kırmızı-beyaz oldu. ertesi sabah, üstümüzde o gece bir gazla nasıl olduğunu anlamadan diktiğimiz rengarenk formalarla tff'nin istinye binasının kulüp lisans kurulu'nun kapısına dayandık. orada taleplerimizi ve şikayetlerimizi efendi efendi yetkili isimlerle paylaştık. sağolsun bize çok yardımcı oldular. oradan çıktığımız zaman artık bir isme ve birden fazla renge maliktik ve artık hukukçu olmayan takımları yenmeye hazırdık. biz ipatinga'yı seven 5 genç en zor zamanda dahi bu sevdamızdan vazgeçmedik. şimdi bu görev yetişen yeni ipatinga nesline düşüyor. biz bu bayrağı tam bir yıldır taşıyoruz. daha uzun yıllar taşımaya da hazırız ancak onlarda hazır olsunlar çünkü bizler sigara içen insanlarız ve çok kolay yoruluyoruz.

HERKESİN GEÇMİŞ 4 MAYIS DÜNYA İPATİNGA'LILIK GÜNÜ KUTLU OLSUN.sarhoş olduğumuz toplantılardan biri :/zorlu camlı saha yolculuklarından biricam saha neşemizden hiçbir şey eksiltemediişte birinci yıl coşkusu =))))))