26 Ocak 2010 Salı

25 Ocak 2010 Pazartesi

galaktik statüko

çok uzun zaman önce çok uzak bir galakside, bir grup yaşlı adam var. beş kuleli bir tapınakta oturuyorlar. içinde yaşadıkları galaksinin bir senatosu var, bunların tapınağı senatonun az biraz ilerisinde. galaksiye uzun yıllardır barış hakim ama bu abilerim 1000 yıldır ortalıkta olmayan sithleri kullanarak bir korku dünyası yaratmışlar. yerlerini korumuşlar. senatoyu dışarıdan tehditkar bakışlarla kesmişler. arada bunlara gerçekten ihtiyaç duyulduğunda haklı ve mazlumun değil, haksız ve zalim'in tarafını tutmuşlar ( bkz: general grievous'un jedi nefretinin kaynağı).


işte bu abilerin yıllarca ellerinde bir silah olarak tuttuğu sith tehlikesi bir gün ortaya çıktığında 100ler jedi'ın iki adet sith karşısında nasıl tutuştuğunu görmek mümkündür. bu tutuşmanın sebebi galakside kurulu barışçıl düzenin bozulması değil mevcut durumlarını ve nüfuzlarını kaybetme tehlikesidir. bu noktada karşımıza delikanlı force master anakin skywalker çıkar. anakin skywalker öyle güçlüdür ki tüm vücudu midi-chlorianlardan oluşmaktadır. sahip olduğu midi-chlorian sayısı yoda şebeğininkinden bile fazladır. haliyle bu durum jedi ustalarının(?) rahatını kaçırır. bu çok güçlü çocuk bir gün koltuklarını ellerinden alabileceği için çocuğu jedi yapmaktan kaçınırlar. onun çok yaşlı(9) olduğunu söylerler. halbuki aynı jedilar 30 yıl sonra düşmüş durumayken yine bu çok güçlü çocuğun oğlunu eski düzeni kurabilecek kişi olarak gördüklerinden onu 20 yaşında eğitmekten kaçınmazlar. gördüğünüz gibi jedilar'ın tek isteği güç ve iktidardır. bu isteklerine ulaşmak için yapmayacakları şey yoktur. sithler kötü olarak gösterilirken, jedilar yalnızca sith olduğu için bir force kullanıcısını öldürmekten kaçınmazlar.

sözün özü bu jedilar statükocu, çıkarcı, yerine göre yalancı ve acımasız adamlardır. doğru yol sithlerin yoludur. jedilar güçsüz insanların korkularından beslenirken, sithlerin tek güç kaynağı kendi korkularıdır. bu korkuya karşı koymak için yaşar güçlenir ve forcela bütünleşirler.

anakin skywalker'ın bir zamanlar başardığını başarıp, jedi yalanlarının ötesini görmeniz dileğiyle. may the force serve you well.

24 Ocak 2010 Pazar

one truth

fear,

fear attracts

the fearfulthe strongthe weakthe innocentthe corruptfear

fear is my ally

Image and video hosting by TinyPic

21 Ocak 2010 Perşembe

ejderha nefesi

ejderha altı üstü nefes alır. bizim gibi. biz onu ateş püskürtüyor sanırız. tıpkı onu hayal ürünü sanmamız gibi. gerçektir ejderhalar. bizim gibi.

kadim dili konuşurlar. insanların çoktan unuttuğu ilk dili. en güçlü büyüleri bilirler insanların çoktan unuttuğu büyüleri.

ayaklarının altında dev hazineler koruduğunu sanırız ama, korudukları yalnızca yumurtalarının içinde uyuyan yavrularıdır. o yumurtalara açgözlülükle saldırırız. ejderha insanı dost bildiğinden üzüntüsünden hıçkırarak ağlar , dostunun tavrından dolayı. etrafa ateş püskürtür. biz üstümüze saldırıyor sanır ona da saldırırız. halbuki o nefes almaktadır yine, daha fazlası değil. biz onu ateş püskürtüyor sanırız.

13 Ocak 2010 Çarşamba

ipatinga ruhu
mutlu ipatinga ailesi, türkiye ipatinga çevresi genel kurul toplantısında.

fotoğrafı çeken ipatinga dostu burcu kaya'ya teşekkürler.

10 Ocak 2010 Pazar

3 Ocak 2010 Pazar

sabah-3

heyecandan ve şaşkınlıktan ne cevap vereceğini bilemedi. nereden çıktı bu teklif diye düşündü kendi kendine. henüz tanışmışlardı ama seren onla taksime gitmek istiyordu. hem ailesi olmadan karşıya hiç gitmemişti bile dervel. taksimi giç görmemişti hayatında. sınıfından, birkaç arkadaşı sürekli taksime giderlerdi. onları dinlemişti bir keresinde. taksimi, beyoğlunu çok büyülü bir yer gibi anlatmışlardı, haliyle dervel de taksimi merak ediyordu.

seren'in teklifini kabul etti, yaklaşık 5 dakika sonra gelen taksim otobüsüne bindiler. ancak dervel şanssız biriydi, lanetliydi. etrafında ki herkese bulaşırdı bu laneti ve o otobüste lanet yine kendini gösterdi. boğaz köprüsüne yaklaşırken şiddetli bir yağmur başladı. zemin kaygandı, köprü üstünde şoför gereksiz yere hızlandı ve otobüsün kontrolünü kaybetti. otobüs, dervel, seren ve diğer 67 yolcusuyla birlikte boğazın serin sularına gömüldü. dervel ve seren'in cesetlerine ulaşılamadı.

sıkıldım ( yine )

bugün sıkıldığım için can sıkıntısından yaptığım bazı şeyleri size anlatıcam.

nefesimi tuttum. (49.32 saniye :/)
fm oynadım. ( galler milli futbol takımının başında 4 maçta 9 puan 5 averaj )
balkona çıkıp sokağa baktım. (afşar sokak)
ceza hukuku kitabına baktım ( centel/zafer/çakmut)
Francisco Franco liberacion de Barcelona isimli videoyu youtube üzerinden izledim (leo franco'nun akrabası değilmiş:/)
star wars - revenge of the sith isimli şaheserin kimi bölümlerini izledim.
sokağa baktığım balkonda sigara içtim. (camel natural)