25 Ocak 2010 Pazartesi

galaktik statüko

çok uzun zaman önce çok uzak bir galakside, bir grup yaşlı adam var. beş kuleli bir tapınakta oturuyorlar. içinde yaşadıkları galaksinin bir senatosu var, bunların tapınağı senatonun az biraz ilerisinde. galaksiye uzun yıllardır barış hakim ama bu abilerim 1000 yıldır ortalıkta olmayan sithleri kullanarak bir korku dünyası yaratmışlar. yerlerini korumuşlar. senatoyu dışarıdan tehditkar bakışlarla kesmişler. arada bunlara gerçekten ihtiyaç duyulduğunda haklı ve mazlumun değil, haksız ve zalim'in tarafını tutmuşlar ( bkz: general grievous'un jedi nefretinin kaynağı).


işte bu abilerin yıllarca ellerinde bir silah olarak tuttuğu sith tehlikesi bir gün ortaya çıktığında 100ler jedi'ın iki adet sith karşısında nasıl tutuştuğunu görmek mümkündür. bu tutuşmanın sebebi galakside kurulu barışçıl düzenin bozulması değil mevcut durumlarını ve nüfuzlarını kaybetme tehlikesidir. bu noktada karşımıza delikanlı force master anakin skywalker çıkar. anakin skywalker öyle güçlüdür ki tüm vücudu midi-chlorianlardan oluşmaktadır. sahip olduğu midi-chlorian sayısı yoda şebeğininkinden bile fazladır. haliyle bu durum jedi ustalarının(?) rahatını kaçırır. bu çok güçlü çocuk bir gün koltuklarını ellerinden alabileceği için çocuğu jedi yapmaktan kaçınırlar. onun çok yaşlı(9) olduğunu söylerler. halbuki aynı jedilar 30 yıl sonra düşmüş durumayken yine bu çok güçlü çocuğun oğlunu eski düzeni kurabilecek kişi olarak gördüklerinden onu 20 yaşında eğitmekten kaçınmazlar. gördüğünüz gibi jedilar'ın tek isteği güç ve iktidardır. bu isteklerine ulaşmak için yapmayacakları şey yoktur. sithler kötü olarak gösterilirken, jedilar yalnızca sith olduğu için bir force kullanıcısını öldürmekten kaçınmazlar.

sözün özü bu jedilar statükocu, çıkarcı, yerine göre yalancı ve acımasız adamlardır. doğru yol sithlerin yoludur. jedilar güçsüz insanların korkularından beslenirken, sithlerin tek güç kaynağı kendi korkularıdır. bu korkuya karşı koymak için yaşar güçlenir ve forcela bütünleşirler.

anakin skywalker'ın bir zamanlar başardığını başarıp, jedi yalanlarının ötesini görmeniz dileğiyle. may the force serve you well.

Hiç yorum yok: