21 Mayıs 2009 Perşembe

kbs

kilis belediye spor gayrıresmi sitesi.

http://www.kilisbelediyespor.com/default.asp


amatör kümeye düşmemiz büyüklüğümüze gölge düşürmez.

19 Mayıs 2009 Salı

21 mayıs 2009 ipatinga sk-last ottoman maçı

ipatinga'mız 21 mayıs perşembe günü saat 17.30 da yenikapı arena'da last ottoman'la yarı finale yükselme mücadelesinde karşılaşacaktır.

maç yine ifcofc'de olacaktır.

saygılarımla

ipatinga sk kaptanı mahmut can isal.


evet sevgili ipatinga dostları, söz verdim ve sözümü tutuyorum, işte maç yazısı:

çeyrek final maçında last ottoman takımıyla karşılaşacak olan ipatinga'mız maçtan önce toplanmış, galibiyet yeminleri edilmiş, taraftara söz verilmişti. maç otobüsüne ulaşmaya çalışan kaptanın yolu kesilmiş ancak o yine de takımına ulaşmayı başarmıştı. maça kısa bir süre kala yenikapı arena'ya ulaştık. yenikapı arena'da ki inanılmaz sıcak takımımızı bunaltsa dahi sahaya çıkmaya ve kazanmaya hazırdık. hem hakemi, hem sıcağı, hem rakibi yenecektik.

maçtan önce son konuşmalarımızı yaptık ve artık maça hazırdık. işbirlikçi federasyon'un hakeminin çaldığı düdükle maç başladı. maça rakibimiz hızlı başlamıştı ve fizik olarak iyi durumdaydılar, ancak teknik olarak onlara karşı üstünlüğümüz su götürmez bir gerçekti. maçın hemen başlarında 3-0 geriye düşmüş olsak bile, mücadeleden asla vazgeçmedik. devreye doğru oyuna dengeyi getirdik ve 8-7 de ilk kez öne geçtik. bu dakikadan sonra üstünlüğü rakibimize vermeden maç sonuna kadar sürdürdük ve maçı 12-10 kazandık.


ömer faruk ertekin:

maçın başında henüz sakatlığının etkileri tam olarak geçmediğinden biraz zorlandı, ancak ikinci yarıdan itibaren rakip forvetlerin korkulu rüyası oldu. kalede her zaman olduğu gibi güven verdi. maç puanı 5.


okan kayabaşoğlu:

savunmanın göbeğinde yine çok iyi oynadı. ileriye ara ara verdiği desteklerle takıma hücum zenginliği kazandırdı. gol atamadı ama iki asist yaptı. çıkana kadar gecenin iyilerindendi. maç puanı 5.


murat mustafa yüksel:

yine sağ kanadın tek hakimiydi. ne rakiplere geçit verdi, ne de kendisini durdurmalarına izin. attığı muhteşem gol takımını maçta ilk kez öne geçiren gol oldu. kaptanlığın yükünü omuzlarında taşımasını bildi. maç puanı 5.


taylan önemci:

sol kanadın sarı fırtınası yine mükemmel oynadı. attığı iki golün yanı sıra iki de asist yaptı. savunmada rakiplere zor anlar yaşattı. oyundan çıkana kadar çok iyiydi. maç puanı 5.


faruk daşkaya:

bu maçta orta sahaya yönelik oynadı ve geride olduğumuz bölümde takımın orta saha direncini kaybetmemesini sağladı. ileriye taşıdığı toplar, ve hızıyla rakibi dağıttı. 3 golünün yanında 4 te asist yaptı. maç puanı 5.


alperen ülker:

yine mükemmeldi. 6 gol atıp 2 asist yaptı. hücumu sürükleyen isim oldu. rakibin fizikli savunmacılarına çok zor anlar yaşattı. galibiyetin kilit ismi oldu. ilerleyen yıllarda da takımın vazgeçilmezi olacağını herkese gösterdi. maç puanı 5.


berk denkel:

henüz sakatlığını tam olarak atlatamadığından, maça sonradan okan kayabaşoğlunun yerine dahil oldu. hiç alışık olmadığı bir mevki olmasına rağmen, savunmanın göbeğinde harikaydı, rakip forvetleri harika bir şekilde geri püskürttü. savunmada ki muhteşem oyununun yanında bir de asist yaptı. maç puanı 5.

mahmut can isal:

maçın son bölümünde taylan önemci'nin yerine oyuna dahil oldu. takımının savunma gücünü inanılmaz arttırdı. o oyuna girdikten sonra rakip atakları neredeyse sıfıra indi. kaptan oyunda olduğu bölümde görevini layığıyla yerine getirdi ve bir de asist yaptı. maç puanı 5.

goller: alperen 6, faruk 3, taylan 2, murat 1.

14 mayıs 2009 ipatinga sk-verder veremem maçı

ipatinga'mız,her zamanki gibi maç saatinden kısa bir süre önce,maça gidecek otobüslerin yanında binlerce taraftarıyla birlikte yerini aldı.ipatinga'lı futbolcular ve taraftarlar hep birlikte ipatinga marşları söyleyerek otobüsün kalkış saatini beklerken kara haber geldi:rakip korkmuştu ve maça gelmeyecekti.o an orada bulunan tüm ipatinga'lılar büyük bir hayal kırıklığı yaşadılar.onlar sahaya çıkmak,kaplanlar gibi mücadele etmek,rakibi ezmek ve evlerine görkemli bir zaferin verdiği hazla dönmek istiyorlardı ama rakip sahaya çıkamayacak kadar korkaktı.ipatinga'mız hükmen 3-0 galip ilan edildi ve adını çeyrek finale yazdırdı.taraftarlar ve oyuncular buruk bir sevinçle evlerine döndüler.

kısa süre önce rakip takımın sözde teknik direktöründen,şanlı teknik direktörümüz büyük dahi Büyük Şef'e şu mektup ulaştı:

ey yedi iklimin teknik adamı, futbolun sığınağı, yiğitlik membaı,

ey şefim benim halimden haberdar ol ve bu gönlü yaralıya lütuf ve merhametini gönder.senin gibi bir teknik direktör yok.başka teknik direktörler senin yanında ancak antrenmanda kuleleri dizebilirler.sen şefe ben bütün gönlümle itaat ettim.senin dostlarını dostum,düşmanlarına düşman.ben kendi halimde verder veremem ülkesinde teknik direktör bulunuyorum.sizin karşınıza çıkacak cesareti bulamadığım için beni bağışlayın yüce şefim.sizin karşınıza çıkma cesareti gösterenlere verdiğiniz cezayı gören her akıllı kulun yapması gerekeni yaptım yalnızca.umarım bana ve takımıma olan öfkeniz kısa sürede geçer.

eğer birgün sizin yanınızda bulunup,taktik dehanızdan bir nebze olsun nasiplenme şerefine erişebilirsem ne mutlu bana.satırlarımı sizden tekrar af dileyerek sonlandırırken size ve takımıza (her ne kadar benim bunu söylemek benim haddim olmasa da) daha nice başarılar diliyorum.

en derin saygılarımla,aciz kulunuz,dehanızın hayranı

yalakovic malakovic

verder veremem sözde teknik direktörüsevgili ipatingalılar yukarıda bulunan satırları okuduktan sonra elbette hepimizin bu aciz takıma olan siniri bir nebze azaldı.şimdi onlara acımaktan başka çaremiz yok.korkak da olsalar,yaratıcılıktan yoksun da olsalar, onlar bizim büyüklüğümüzü kabul etmişken onları daha fazla ezmenin anlamı yok.

saygılarımla ipatinga sk kaptanı mahmut can isal.

10 Mayıs 2009 Pazar

10 mayıs 2009 ipatinga sk-velvele fc maçı

daha önce size ipatinga'nın turnuvanın en büyük favorisi olduğunu söylediğim zaman,bana atılan maillerde kimi zaman hakarete varan boyutlarda sert eleştiriler aldım.ben takımımın sahada göstereceği başarıdan emindim ve hala bu iddiamın arkasındayım.zaten bugün oynanan maç da size az çok fikir vermiştir sevgili ifcofc takipçileri.


isk maça kalede ömer faruk,savunmada okan,onun önünde kanatlara yayılan bir biçimde murat ve taylan,ofansa yönelik olarak ise alperen ve faruk altılısıyla çıktı.isk maçın ilk düdüğüyle birlikte(maçın bir hakemi ve o hakemin çalabildiği bir düdüğü vardı) ipatinga oyunu rakip yarı alana yıkmaya başladı.bu baskı kısa sürede ilk golü getirdi ve ipatinga 1-0 önce geçti.bu golden kısa bir süre sonra bir karambolde,faul kokan bir pozisyonda velvele skora eşitliği getirse de,ipatinga golün şokunu kısa sürede atlatıp skoru rahat bir şekilde 3-1 e getirdi.maç bu skordayken velvele'nin bir atağında muhteşem bir kurtarış yapan kaleci ömer,bu kurtarıştan sonra çok talihsiz bir sakatlık yaşadı.ömer bu sakatlığa rağmen maç sonuna kadar kalesini korumaya devam etti.bu dakikadan sonra devrenin son bölümüne kadar ipatinga'nın maçta mutlak bir hakimiyeti vardı.ilk yarının son 5 dakikasına girilirken skor 6-1e geldi.bu dakikalarda kısa süreli bir bocalama yaşayan ipatinga sk,kalesinde talihsiz iki talihsiz gol gördü ve devreye 6-3 önde girdi.


isk,ilk yarının sonunda yaşadığı bocalamanın etkisinden rahatça kurtuldu ve ikinci devreye fırtına gibi başladı.sağlı sollu ataklarla rakip kaleye yüklenen ipatinga bulduğu gollere farkı bir anda arttırdı.ipatinga ikinci yarının ortalarından itibaren maçı çok rahat bir şekilde götürdü.maçın son 15 dakikasında murat ve taylan kenara gelirken mahmut ve berk oyuna dahil oldular.bu ikili oyuna girdikten sonra birkaç gol daha bulan ipatinga maçın rahatlığıyla gevşeyen savunması sebebiyle kalesinde 3 gol daha gördü ve maç 19-6 ipatinga'nın üstünlüğüyle sona erdi.


ömer faruk ertekin:

maça çok iyi başladı skor 0-0 ken iki önemli kurtarış yaptı.maç 3-1 devam ederken yaptığı muhteşem bir kurtarıştan sonra çok talihsiz bir sakatlık yaşadı.maç sonuna kadar ağrılarla oynadı ancak kalesini bırakmadı.harika bir performans sergiledi,yediği 6 golün 5 ini sakatken,bu 5 golün 2 sini ise maç koptuktan sonra yedi.son dakikalarda yerde yatarken bile kurtarışlar yaparak dosta güven düşmana korku verdi.sakatlığından dolayı takımın kutlama yemeğine katılamadı.kendisine geçmiş olsun diyoruz.maç puanı 5.


okan kayabaşoğlu:

savunmanın göbeğinde çok etkiliydi.rakip atakları hep onun ayaklarında son buldu.ileri çıkışlarında atakları iyi organize etti.savunmadan ileriye dağıttığı toplarla forvetleri destekledi.maçın başlarında üst üste yaşadığı iki sakatlıkla(birinde hakemin es geçtiği penaltı vardı) ilk yarının sonlarına doğru problem yaşasa da,takımı için 60 dakika büyük bir özveriyle mücadele sergiledi.kulağının sakarya için gelecek iyi haberlerde olması maç konsantrasyonunu kimi zaman düşürse de,sahanın en iyilerindendi ve bu iyi oyununu iki golle süsledi.kendisine geçmiş olsun diyoruz.(hem sakatlığı hem kardeş takım sakarya açısından yaşadığı üzüntü dolayısıyla).maç puanı 5.

murat mustafa yüksel:

savunmanın sağ ön kısmında oyundan çıkana kadar hatasızdı.rakip takım oyuncuları atağa çıkmak isterken,hep önce onunla karşılaşmak zorundaydı.ipatinga'nın şerefli kaptanlık bandını kolunda hakederek taşıdı.hücuma çıkışlarında birçok asist yaptı.takım arkadaşları ileri çıkarken onun savunmada olduğunu bilerek daha rahat çıktılar.maç puanı 5.

taylan önemci:

güzel oyununu bir de golle süsledi.savunmanın sol ön kısmında akciğerlerinde yaşadığı soruna rağmen oyundan çıkana kadar bitmeyen bir enerjiyle oynadı.ilk yarının sonlarında akciğerlerinde ki sorun onu çok fazla zorlasa da o saha da kalıp takımı için savaşmayı tercih etti.hem hücumda hem savunmada çok etkili oynadı.kanat akınlarında birçok asist yaptı. maç puanı 5.

alperen ülker:

takımla birlikte çıktığı ilk maç olmasına rağmen uyum sorunu yaşamadı ve hücumda muhteşemdi.takımın skor yükünü çeken isimlerdendi.ipatinga'ya yakışan bir oyuncu olduğunu gösterdi.attığı ve attırdığı gollerle bu takım için önemli bir oyuncu olduğunu belli etti.7 golle takımın en golcü iki isminden biriydi.bu 7 gole rağmen hiç bencil oynamadı ve birçok ta asist yaptı.ofansta ki güzel oyununun yanında defansa da katkısı çok iyiydi.maç puanı 5.

faruk daşkaya:

herkesin bildiği yeteneğini bu maçta da gösterdi.partnerinin güzel oyununa ayak uydurmayı bildi.takımın gülen yüzü olmayı sürdürdü.7 güzel gol attı.sık sık savunmaya gelip top çıkardı döndü ilerde asist yaptı yeri geldi son adam olarak top kesti.tek kelimeyle kusursuzdu.takımın geleceğine yapılan en önemli yatırımlardan biri olduğunu kanıtladı.alkışı haketti.maç puanı 5.

berk denkel:

aşiy maçında yaşadığı sakatlıktan dolayı bu maça yedek başladı.sahada kaldığı kısa süre içinde seyircilere keyif veren çalımlar attı.savunmadan top çıkardı,ilerde top dağıttı,sakatlığına rağmen çok iyi oynadı.sağlıklı bir berk denkel'in,takıma çok faydalı olabileceğini gösterdi ve bu güzel oyununu güzel bir golle süsledi.maç puanı 5.

mahmut can isal:

aşiy maçında olduğu gibi bu maça da sonradan dahil oldu.saha da kaldığı kısa sürede savunma için elinden geleni yaptı.takım arkadaşlarının yardımıyla bir adet gol de attı.ilerleyen yıllarda takımın savunmasında önemli bir isim olacağının sinyallerini verdi.maç puanı 5.

goller:faruk 7,alperen 7,okan 2,taylan 1,berk 1,mahmut 1.

oyuncularımı bu muhteşem galibiyetten dolayı kutlarım.

büyük şef
ipatinga sk teknik direktörü.

6 Mayıs 2009 Çarşamba

ipatinga sk 2009 sezonu kadrosu


kaleci:

ömer faruk ertekin 1988.geldiği kulüp sivasspor.

defans:

mahmut can isal 1990.geldiği kulüp altyapı.

okan kayabaşoğlu 1987.geldiği kulüp sakaryaspor.

orta saha:

murat mustafa yüksel 1989.geldiği kulüp liverpool.

berk denkel 1987.geldiği kulüp inter milan.

faruk daşkaya 1988.geldiği kulüp bayern münih.

forvet:

alperen ülker 1988.geldiği kulüp galatasaray.

taylan önemci 1987.geldiği kulüp manchester united.


teknik direktör:

büyük şef 1947.teknik adamlık kariyerine ipatinga'da başladı.

ipatinga sk-alican şatır idman yurdu maçı

stad:dolapdere arena

tarih:05.05.2009

saat:17.30-18.30

kadrolar:

ipatinga sk:ömer faruk ertekin,okan kayabaşoğlu,taylan önemci,berk denkel,mustafa murat yüksel(k),faruk daşkaya,mahmut can isal

alican şatır idman yurdu:alican şatır,alperen ülker,murat karan,hakan karakurt(k),murat yılmaz,göktuğ can burul.


ipatinga sk maça kalede ömer,geride okan,orta alanda berk,faruk,murat,ileride taylan dizilimiyle başladı(maç içinde bu dizilim modern futbolun gereği olarak çok defa değişikliğe uğradı).aşiy'de ise kaleye sırayla geçilirken,takımın geri kalan mevkileri için çıkın bildiğiniz gibi oynayın taktiği benimsendi.

maç aşiy'nin başlama vuruşuyla kimsenin ilk düdüğü olmadan başladı.maçın ilk bölümlerinde bitli yelekleri giymemek için iki takımda bastırırken isk sanırım faruk'un ayağından bulduğu golle 1-0 öne geçti yelekler alican şatır ve ekibine kaldı.golün şaşkınlığını çabuk atan aşiy bir hızla saldırdı ve skoru 1-1 e getirdi.bu dakikadan sonra oyunun genelinde isk'nin üstünlüğü göze çarptı.isk ilk yarının sonlarına doğru skoru rahat bir şekilde 6-2 ye getirdi.ilk yarının sonlarına doğru hafif sakatlığı bulunan berk denkel turnuva öncesi riske edilmedi ve alkışlar arasında sahadan ayrılıp yerini mahmut can isal'a bıraktı.mahmut'un savunmaya geçmesiyle,okan ileride daha aktif rol almaya başladı.maçın kalan kısmında faruk ve murat'ın kanat akınları ön plandaydı ancak isk'nin antrenman eksiği göze çarptı.maçın sonlarına doğru farklı skorun rahatlığıyla(8-3) geride çok fazla boş alan bırakan isk,aşiy'nin farkı bire kadar indirmesine izin verse de maçı 8-7 kazanmasını bildi.

isk her ne kadar maçı çok zorlanmadan kazanmış olsa bile,kondisyon eksiklikleri,savunma zaafları ve kimi zaman hücumlarda birlikte az oynamış olmanın getirdiği eksiklikler kafe pi turnuvası öncesi taraftarları endişelendirdi.yine de bu maçta rakip takım adına en iyi isim olan alperen'in de takıma katılmasıyla artacak kondisyon gücüyle ve yeni transferi kaleci ömerin takıma çabuk uyum sağlamasıyla,turnuvanın tek şampiyonluk adayı olarak ön plana çıkan takım elbette şanlı tarihiyle Ipatınga Spor Kulübü'dür.

isk goller:4 faruk,2 taylan,1 berk,1 okan.

5 Mayıs 2009 Salı

TÜRKİYE DARBELER TARİHİNE KISA BİR BAKIŞ(1)

Bu topraklarda monarşi 83 yıl önce yıkıldı(?) ama demokrasi bir türlü oturamadı,benimsenemedi ve işte ben bu yazılarda bu benimseyemeyişin başlıca sebebi olan askeri müdahaleler üzerine birkaç söz söyleyeceğim.Her darbeyi önceki ve sonraki dönemleriyle birlikte inceleyip elimden geldiğince demokrat olmaya çalıştım umarım keyifle okursunuz.

İLK DARBE:

Türkiye 46’da demokrasiye(?) geçmeden önce iki kez bunu denemişti ama bu denemeler başarısız olmuştu(bu başarısızlıklarla başka yazılarda karşılaşacağız).46’da ise sık sık bakıma girip ayardan geçip devam edecek bir demokrasimiz oldu.46 seçimleri birçok tartışmayla(açık oy gizli tasnif,çalınan sandıklar) geçtikten sonra 50 seçimlerinden Demokrat Parti zaferle çıktı.DP 10 yıl süren iktidarında birçok tartışmalı karara imza atmış(tahkikat komisyonları,Kore savaşı,Marshall yardımları),birçok tartışmalı olay DP iktidarında yaşanmıştı.(6-7 eylül,kanlı biten öğrenci olayları).DP iktidarının son döneminde demokrasiden iyice uzaklaşmış,basının özgürlüğünü hemen hemen sıfıra indirmiş,muhalif seslere tahammülü kalmamıştı.Böyle bir ortamda 27 Mayıs 1960’da TSK yönetime el koydu.Demokrasiden uzaklaşan DP’ye reva olarak darbe görülmüştü.Demokrasiyi kurtarmak için demokrasiden vazgeçilmişti.Bu darbeyle DP milletvekilleri,bakanlar,başbakan ve hatta cumhurbaşkanı tutuklanmış ve daha sonra kurulan mahkemelerde başbakan ve iki bakan asılmış,cumhurbaşkanı ve birçok milletvekili ağır hapis cezalarına çarptırılmıştır.Bu darbeyle birlikte yönetime daha sonra cumhurbaşkanı olacak Cemal Gürsel’in başkanlığında ki Milli Birlik Komitesi geçmiştir.Bu komite bir ironi abidesi olan özgürlükçü ve görece demokrat 61 anayasasını hazırlatmış(hazırlanış ve kabul ediliş süreci elbette son derece antidemokratiktir) ve DP’lileri yargılayacak olan Yüksek Adalet Divanı’nı kurmuştur.27 Mayıs dönemi,yapılan ilk genel seçimden DP’nin devamı olarak nitelenen Adalet Partisi’nin zaferle çıkmasıyla kısmen sona ermiştir(darbeler arka arkaya geldiği için aslında bu dönemin çok daha uzun sürdüğü düşünülebilir).TSK içinde bu sonuçtan memnun olmayan cuntalar vardı.Onlara göre bu bir karşı darbeydi ve en kısa zamanda durdurulmalıydı.

Memnun Olmayanlar Var:

AP’nin seçim zaferinden memnun olmayan cuntaların planı şu şekildeydi:
Seçimler geçersiz sayılıp partilerin faaliyetleri durdurulacak,meclis kapatılacaktı.Bunların hepsini 3 güne sığdırmak zorundaydılar çünkü 3 gün sonra yeni yasama yılı başlıyordu.Cuntalar hazırdı üstelik bu kez uzun süreli olarak iktidarı ele geçirmeyi planlıyorlardı.Bu durum devam ederken bir önceki darbeyi izlemekle yetinin İsmet İnönü bu kez ağırlığını koydu ve müdahaleyi engelledi pazarlıklar sonucu ordu şu şartla darbeden vazgeçti:İsmet İnönü başbakan,Cemal Gürsel cumhurbaşkanı olacaktı.Şartlar kabul edildi ve yeni meclis açıldı AP-CHP koalisyonu kuruldu İnönü ilk koalisyon hükümetinin başbakanı oldu(darbeyi engellemesinin meyvesi bu olmuştu belki de).


Kışlalar Yine Rahatsız:

Bu koalisyon bir süre kör topal idare etti ama kışlalar yinede rahat değildi.Tarihler 22 Şubat 1962’yi gösterirken:Harp okulu komutanı Talat Aydemir komutasındaki cunta yönetime el koymaya karar verdir.Gerek yöneticilerin kararlılığı gerekse Aydemir’in silahlı çatışmadan çekinmesi bu harekatı başarısız kılmış Aydemir emekliye sevk edilmiş fakat darbe hayallerinden vazgeçmedi.Hemen hemen 1 yıl sonra 21 Mayıs 1963’te Talat Aydemir arkasına yine bir grup Harbiyeliyi alarak harekete geçmiş fakat bu girişim ilkine göre daha sert bastırılmış ve 8 kişi hayatını kaybetmiş 26 kişi yaralanmıştır.Daha sonra yargılanan Talat Aydemir idama mahkum edilmiş ve cezası infaz olmuştur.Bu idamı gerçekleştirenlerin arasında 27 mayısçılarında bulunması bize şunu tekrar öğretir darbe yapmak meşrudur suç olan darbe girişimidir.

Yükselen sol:

60’lar Türkiye için hareketli geçiyordu.Bir darbe anayasası olmasına rağmen bir ironi abidesi olarak 61 Anayasa’sı özgürlükçü hatta kimilerine göre fazla özgürlükçüydü.Ülkedeki mevcut ortam solun önünü açıyor insanların özgürlük istekleriyle sol daha da güçleniyordu.Beklenen patlama 1965 seçimlerinde gerçekleşti:Türkiye İşçi Partisi(TİP) bu seçimde 54 ilde 276.000 oy %3 oy oranı ve seçim sisteminin adilliğiyle(nispi temsil ve milli bakiye) mecliste 15 sandalye kazandı.Fakat TİP ’in bu yükselişi kısa sürdü.Bunun sebeplerinden biri elbette merkezin yükselen sola karşı aldığı net tavır.Bir diğeri ise Türkiye’de solun dağınıklığı oldu.TİP ’in savunduğu işçi merkezli devrim tezine aydın merkezli bir devrim teziyle cevap veren Doğan Avcıoğlu önderliğinde bir grup vardı.Bu grubun muhalefetinin merkezi Yön Dergisi oldu.Yön Dergisi ve yazarları işçi tabanlı bir sosyalizme hazır olunmadığı görüşünde birleşiyor ve TİP ’in stratejisine karşı çıkıyorlardı.Tarih Yön dergisini haksız çıkardı.1970 yılının Haziran ayının 15. ve 16. günlerinde AP ’nin çıkartmak istediği sendika yasasını(AP 274 ve 275 sayılı sendika kanununda değişikliğe gitmek istemiştir bu değişiklik sendikaları zor durumda bırakan ve sendikalaşmayı güçleştiren bir değişikliktir.)protesto etmek için yüz binlerce işçi sokaklara döküldü.Bu iki günlük yürüyüş,Yön Dergisi’nin işçilerin yeterince bilinç sahibi olmadığı tezini büyük ölçüde çürümüş oldu ama bu işçi hareketi 65ten bu yana güçleneceğine,karşılaştığı büyük engellerle güç kaybeden ve içinde görüş ayrılıkları yaşayan TİP ’e de yaramadı.Zaten bir yıl sonra yine yeni yeniden bir askeri müdahaleyle TİP ’in siyasi hayatı son buldu.Her ne kadar 70lerin ortasında TİP yeniden açıldıysa da hiçbir zaman eskisi kadar etkili olamadı.

Solun bu yükselişi meyvesini 12 Mart 1971’de verecek ve ordu bu sefer yönetime doğrudan el koymasa da sert bir mektupla(darbe tehdidi içeren)hükümeti istifaya zorlayıp,yönetime dolaylı yoldan el koyacaktı.

Burada yazımın ilk bölümünün sonuna geliyorum.Sonraki bölümlerde 12 Mart’ın sonrasını 12 Eylül,28 Şubat ve 27 Nisan’ı inceleyeceğim tekrar görüşmek üzere.

Mahmut Can İSAL

3 Mayıs 2009 Pazar

second category

Second Category-The tellers

This ain't Hollywood, life is never that good
She won't come back with love in her sack.
Not a single picture of you in her wallet
The letters you wrote aren't pinned up her bed.

Some's got a pain in the eyes,
Some are happy.
Don't try to lie
Cause i know I'm right, you're in the first category.

Locked up in your room, well they say you are lazy
Well, if you were lazy you wouldn't be
Digging your grave, oh, just in case
You would've died of being lonely.

Some's got a pain in the eyes,
Some are happy.
Don't try to lie
Cause i know I'm right, you're in the first category.

Some's got a pain in the eyes,
Some are happy.
Don't try to lie
Cause i know I'm right, you're in the first category.

Well, I admit it looks a bit like Hollywood
and life would be better if I would
This ain't useless and this ain't fake
So try to be the one, for god's sake.

Some's got a pain in the eyes,
Some are happy.
Don't try to lie
Cause i know I'm right, you're in the first category.

Some's got a pain in the eyes,
Some are happy.
Don't try to lie
Cause I wasn't right, you're in the second category.


http://www.thetellers.be/

secret

secret-the pierces

got a secret
can you keep it?
swear this one you'll save
better lock it, in your pocket
taking this one to the grave
if i show you then i know you
won't tell what i said
cause two can keep a secret
if one of the m is dead…

why do you smile
like you have told a secret
now you're telling lies
cause you're the one to keep it
but no one keeps a secret
no one keeps a secret
why when we do our darkest deeds
do we tell?
they burn in our brains
become a living hell
cause everyone tells
everyone tells…

got a secret
can you keep it?
swear this one you'll save
better lock it, in your pocket
taking this one to the grave
if i show you then i know you
won't tell what i said
cause two can keep a secret
if one of the m is dead…

look into my eyes
now you're getting sleepy
are you hypnotized
by secrets that you're keeping?
i know what you're keeping
i know what you're keeping

got a secret
can you keep it?
swear this one you'll save
better lock it, in your pocket
taking this one to the grave
if i show you then i know you
won't tell what i said
cause two can keep a secret
if one of the m is dead…

[spoken]
alison?
yes, katherine.
i have something i want to tell you, but
you have to promise to never tell anyone.
i promise
do you swear on your life?
i swear on my life

[end spoken]

you swore you'd never tell…
you swore you'd never tell…

you swore you'd never tell…
you swore you'd never tell…

got a secret
can you keep it?
swear this one you'll save
better lock it, in your pocket
taking this one to the grave
if i show you then i know you
won't tell what i said
cause two can keep a secret
if one of the m is dead…
(chorus x 3)

yes two can keep a secret
if one of us is…. dead.


http://www.myspace.com/thepierces

sunrise


norah jones'un 2004 çıkışlı feels like home albümünün birinci sırada ki şarkısı.Sunrise
Sunrise
Looks like morning in your eyes
But the clocks held 9:15 for hours

Sunrise
Sunrise
Couldn’t tempt us if it tried
'Cuz the afternoon’s already come and gone


And I said
Oooo,oooo,oooo
To you

Surprise
Surprise
Couldn’t find it in your eyes
But I’m sure it’s written all over my face

Surprise
Surprise
Never something I could hide
When I see we made through another day

Then I say
Oooo,oooo,oooo
To you

And now the night
Will throw its cover down on me again
And if I’m right
It’s the only way to bring me back

Oooo,oooo,oooo
To you