16 Kasım 2009 Pazartesi

küpe :/

evet doğru duydunuz küpe.

yani kulağa taktığın şey, aksesuar. ha sen takmıyo olabilirsin ama takan takıyo arkadaş. noldu? bu arada belirtmeliyim ki tdk yanılıyor. istersen kulak memene takarsın istersen kıkırdağına.

"bundan yaklaşık 4000 yıl önce mısırlı dostlarımız köleleri ayırt etmek için takmaya başlamış. zamanla asya'ya yayılmış, korsanlara kefen parası olmuş" yani bir erkek takısıdır. kadınlar sonradan sahiplenmişler ama keşke sahiplenmeyelermiş değil mi hacı? erkeklere daha çok yakıştığı barizdir.

yavuz sultan selim'in de taktıgı bilinir ve ''kula kölelik etmek olmaz, ancak yaradana köle olunur.'' diyerekten taktığı söylenir ama gizlenen gerçeğin bu zat-ı muhteremin "ibne" olduğu yönündedir. al bi de burdan yak.

bu da kulağınıza küpe olsun.1 yorum:

Orangensaft dedi ki...

bunun yanı sıra anadolu dervişlerinin geleneği olarak küpe takma biliyorum ben. bu arkadaşlar dünyevi nimetlerden vazgeçtiklerine ve kendilerini tanrıya adadıklarına dair bir kanıt olarak küpe takarlarmış. eğer bunlardan birinin nefsine yenilip dünyevi bir nimetten faydalandığı görülürse kulağında ki küpeyi çekip koparırlarmış. eski kulağı kesik değimi buradan gelirmiş.