24 Nisan 2009 Cuma

star wars episode i - the phantom menaceçok uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside...

serinin kronolojik olarak ilk,çekilme sırasına göre dördüncü film.

Film küçük ve barışçıl bir gezegen olan Naboo'da başlıyor.

Filmin başında Naboo,Galaktik Cumhuriyetin vergi politikasını protesto etmek bahanesiyle Ticaret Federasyonu tarafından kuşatma altına alınmıştır.Galaktik Senatonun Yüce Şansölyesi ise,anlaşmazlığın çözülmesi için jedi üstadı Qui Gon Jinn ve padawanı genç Obi Wan Kenobi'yi Ticaret Federasyonu gemisine yollar.

Federasyon'un valisi Nute Gunray,gücün karanlık tarafında olan Sith Lordu Darth Sidious tarafından yönlendirilmektedir ve onun isteği üzerine Naboo'yu işgal edip jediları öldürmeye karar verir.Jedilar,droidler tarafından yapılan saldırıdan gücü kullanarak rahatça kurtulup,gezegene inmeyi başarırlar.Fakat bu sırada Naboo işgali başlamıştır.

Naboo Kraliçesi Amidala,yüzbaşı Panaka ve Naboo senatörü Palpatine'le durum üzerine görüşmeler yaparken Federasyon Naboonun dış dünyayla iletişimini keser.

Bir ordusu bulunmayan Naboo teslimiyeti düşünürken,yerli Jar-Jar Binks sayesinde Amidala'nın sarayına ulaşan Jedilar Kraliçeyi Federasyonun elinden kurtararak baş gezegen Coruscant'a doğru yola çıkarlar.Gezegenden ayrılır ayrılmaz Federasyon gemilerinden yoğun ateşe tutulan gemileri hasar görür,naboo mühendislik harikası robot r2d2 hasarı elinden geldiğince giderir.Fakat artık Coruscant'a gitmeleri imkansızdır ve daha yakınlarda bulunan bir çöl gezegeni olan Tatooin'e zorunlu iniş yaparlar.

Qui Gon yanına Kraliçenin nedimelerinden birini ve r2d2 isimli robotu alarak bu gezegende gemileri için gerekli parçaları aramaya koyulur.Bir hurdacıda Anakin Skywalker isimli çocukla tanışırlar.Bu çocuk ve annesi Shmi dükkanın sahibi Watto'nun kölesidir.Watto'nun dükkanında onlar için gerekli malzemeler vardır.Ancak ellerinde ki cumhuriyet parasını Watto kabul etmez.
Anakin hayal kırıklığına uğrayan Qui Gon ve beraberindekileri evine davet eder.

Anakin Qui Gon'a pod yarışına katılıp ödül parasını onlara vermeyi teklif eder.Qui Gon bunu kabul eder ayrıca Watto'yla içinde gücü hissettiği Anakin'in özgürlüğü için bahse girer.Anakin'in yarışı kazanmasıyla birlikte,hem ihtiyaç duydukları paraya sahip olmuşlardır,hem de Qui Gon'un bahsi kazanmasıyla,Anakin özgürlüğüne kavuşmuştur.Anakin,annesine ve kendi yaptığı protokol droidi c3po'ya veda eder.Tam gezegenden ayrılmak üzerelerken,Darth Sidious'un çırağı Darth Maul tarafından saldırıya uğrarlar.Hafif bir düellodan sonra gezegeni terkedip Coruscant'a doğru yola çıkarlar.

Coruscant'a vardıklarında,Kraliçe senato da işgali kınayan bir konuşma yapar.Fakat Şansölye Valorum Naboo'ya gerekli desteği vermez.Bunun üzerine Kraliçe yeni bir başkan seçilmesi için oylama ister.Bu istek kabul edilir.Adaylar arasında Naboo Senatörü Palpatine de vardır.

Anakin Skywalker,Coruscant'da Jedi Konseyi'nin önüne çıkar.Konseydekiler genç Skywalker'ın içinde çok fazla korku olduğunu ve yaşının büyük olduğunu söyleyip,onu eğitmeyi reddederler.

Qui Gon,Obi Wan,Skywalker ve Kraliçe Naboo'ya geri dönerler.İşgal devam etmektedir ve Kraliçe bizzat,Jar-Jar'ın ırkı olan Gungan'ların lideri olan Boss Nass'ın ayağına gidip ondan savaş için yardım ister.Boss Nass yardım etmeyi kabul eder.Burada Kraliçenin aslında Qui Gon'la birlikte Tatooine'i gezen nedime olduğu anlaşılır.

Gungan'lar gezegenin üzerinde Federasyon droidleriyle çarpışırken,Naboo'lu pilotlar Federasyon Droid Kontrol Gemisi'ne saldırırlar.Bu sırada ana hangarda bir uçağa binen Anakin Skywalker,uçağı istemedende olsa çalıştırır ve otomatik pilot sayesinde doğrudan ana hedefe(Federasyon Droid Kontrol Gemisi) doğru uçmaya başlar.Genç Skywalker onlarca tecrübeli pilotun yapamadığını yapıp gemiyi havaya uçurur ve gezegen yüzeyinde bulunan droidleri de etkisiz hale getirir ve savaşı Naboo'lular kazanır.

Bu sırada jedilar Sith Lordu Darth Maul'la düello etmektedirler.Darth Maul bu efsanevi düelloda Qui Gon'u öldürmeyi başarır ancak Obi Wan'a yenik düşer ve öldürülür.Bu sırada Kraliçe Federasyon Valisi'ni ele geçirir ve savaş tamamen sona erer,işgal kalkar.

Qui Gon'un Obi Wan'dan son isteği genç Skywalker'ı eğitmesidir.Konsey Qui Gon'un vasiyetini kabul eder.Senatör Palpatine Galaktik Senato'nun yeni Şansölyesi seçilir ve galaksiye barış getirme sözü verir.

Hiç yorum yok: